До 200 000 лв. на година за магистратура в някое от най-престижните

...
До 200 000 лв. на година за магистратура в някое от най-престижните
Коментари Харесай

Ето как МОН ще върне магистрите в България

До 200 000 лева на година за магистратура в някое от най-престижните висши учебни заведения в света могат да получат български студенти, в случай че след завършването си се върнат да работят в България. Това планува планът на Национална стратегия „ Фонд „ Стефан Стамболов “, който беше оповестен за публично разискване през днешния ден.

Целта на Фонд „ Стефан Стамболов “ е да обезпечи достъп на българи с потвърден капацитет до обучение във водещи задгранични институции за висше обучение. Те ще придобият умения, свързани с специалностите на сегашното и бъдещето и ще приложат опита си в България. Придобитите по време на образованието в чужбина познания, умения и компетентности, както и разширеният им светоглед, могат да допринесат за развиването на българската стопанска система и на обществото като цяло.

Срокът на новия фонд е тригодишен, като всяка година за стипендии ще се отпускат по 2 млн. лева Първите магистратури в топ университети в чужбина ще бъдат финансирани още от академичната 2022/2023 година Ще бъдат извършени три акции за асортимент на претенденти, като във всяка от тях ще бъдат утвърдени по 10 студенти.

Преди да заминат, те ще подписват контракт с българската страна. Той ще ги задължава да се върнат в страната до шест месеца след завършването си и да работят тук на трудов или цивилен контракт в продължение на най-малко три години. Ако не го създадат, ще би трябвало да възстановят стипендията със съответната рента.

Стипендиите ще покриват превоза до задграничното висше учебно заведение, таксата за образование, разноските за наем, здравна застраховка по време на образованието, предава " Дарик ".

Кандидатите би трябвало да са български жители, да имат завършена бакалавърска или магистърска степен, добита до пет години преди състезанието за финансиране, в професионално направление, съответстващо на мечтаната магистърска стратегия. Необходимо е също триумфът от дипломата им да е най-малко доста добър 5,00, а познанията по езика, на който ще се следва, да дават отговор най-малко на равнище В2. Предимство ще бъде, в случай че бъдещите магистри не са учили в чужбина и имат професионален опит в определената от тях компетентност.

Стипендиите за идната академична година ще се отпускат за магистратури в университетите от топ 15 на четирите водещи международни ранглисти на висши учебни заведения, настоящи все още на създаване на програмата: CWUR, QS World University Rankings, Shanghai Ranking`s (The Academic Ranking of World Universities – ARWU) и The Times Higher Education World University Rankings. Списъкът се актуализира всяка година преди началото на акцията. В листата тази година са Harvard University Съединени американски щати, Paris-Saclay University във Франция, University of Tokyo в Япония, University of Cambridge, Англия, National University of Singapore, ETH Zurich - Swiss Federal Institute of Technology, Швейцария.

Очаква се подборът да стартира през юни т.г. Трите стадия ще включват разглеждане на документи, показване на видео визитка и осъществяване на самостоятелно изявление.
Източник: standartnews.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР